top of page

Solidarność z „Solidarnością” - debata on-line

10 listopada z inicjatywy warszawskiego Biura Fundacji Friedricha Eberta i Domu Spotkań Polsko-Niemieckiego w Opolu odbyła się debata on-line na temat: Solidarność z „Solidarnością”.

Przeprowadzona została w języku niemieckim i polskim za pomocą ZOOM-a i była transmitowana na żywo na stronie facebooku Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacji Friedricha Eberta w Warszawie.

W debacie wziął udział Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w Liceum Ogólnokształcącym w Górze.

Całość trwała półtorej godziny i składała się z dwóch części, w pierwszej z nich prelegenci poświęcili na omówienie wielu istotnych kwestii związanych z „Solidarnością i stanem wojennym w Polsce. Ruch „Solidarności” w Polsce położył podwaliny pod zakończenie zimnej wojny i zjednoczenie Niemiec. Natomiast jak wówczas układały się stosunki między jeszcze podzielonymi Niemcami a Polską? Jak wyglądało wsparcie ze strony RFN dla związku zawodowego i dla Polski w czasach poważnego kryzysu gospodarczego, zwłaszcza ze strony związków zawodowych? Jaką rolę odegrali Polacy mieszkający w Niemczech? Jakie znaczenie miała „Solidarność" w Polsce przy zjednoczeniu jej zachodniego sąsiada?

W dalszej części pojawiły się dalsze powiązane tematy, pomocy humanitarnej dla Polski ze strony Niemiec, stosunku niemieckich elit politycznych na fakt powstania „Solidarności” oraz wprowadzenia stanu wojennego. W drugiej części odbyła się dyskusja uczestników debaty z udziałem zaproszonych gości.

Prelegentami w debacie byli: dr hab. Małgorzata Świder z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Dominik Pick, niezależny historyk, współpracujący m.in. z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i prof. dr Stefan Müller, referent w Archiwum Demokracji Socjalnej w Bonn. Moderatorką spotkania była redaktor Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOK FM.





Polecane artykuły

Ostatnio dodane

bottom of page